Göbek fıtığı

Selam arkadaşlar. 38 günlük olduk bebişin göbek deliği böyle şişti bastırdığımda içine giriyor sert değil. İnternette baktım fıtık diyor. 4 yaşına kadar kendiliğinden geçebilirmiş zararsız diyor. Ama ben yinede korktum doktora gitmemize gerek varmı. Yaşayan oldum bu durumu?

1 Beğeni

Bebeklerde göbek fıtığı (umblikal herni), göbek deliği çevresindeki kasların tam olarak kapanmaması sonucu, karın içindeki organların ve dokuların bu zayıf noktadan dışarı çıkması durumudur. Bu durum genellikle doğumdan itibaren gözlenebilir ve bebekler büyüdükçe ve kaslar güçlendikçe kendiliğinden iyileşebilir.

Göbek fıtığının belirtileri şunlar olabilir:

1. Göbek deliği çevresinde şişlik veya yumru.
  2. Şişliğin genellikle ağrısız olması.

Göbek fıtığı genellikle ciddi bir durum değildir ve çoğu bebekte birkaç yıl içinde kendiliğinden kapanır. Ancak, bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekebilir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurulmalıdır:

1. Şişlik ağrılı hale gelirse.
  2. Fıtık sıkışırsa (inkarserasyon) ve karın organlarının kan dolaşımı etkilenirse.

Çoğu zaman göbek fıtıkları, doktorun düzenli kontrolleri sırasında gözlem altında tutulur ve nadiren cerrahi müdahale gerektirir. Ancak herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

3 Beğeni

Canım benim kızımda aynı şey yaşamıştı bende senin gibi herkese sormuştum .
Ben doktora danışarak bant yaptırmıştım bir gün T şeklinde diğer gün ise çapraz şeklinde yaklaşık 15 20 günde düzeldi. Hatta bizimki daha çok şişmişti

Tabi sende ilk doktoruna danış öyle yap istersen.
Ama bant hipoalerjenik bant olması gerekiyor.

Bazıları bana demir para koy falan dedi ama bence parayı ne kadar steril etsende tam hijyenik olamaz.

Bant işe yaramazsa o zaman para denerim demiştim ama geçti.

Beneğinizin çok gazı varsa kendini kastığından dolayı böyle şişiyor

3 Beğeni

Canım bandı doktormu yapıştırdı senmi? Bende dün parayı önce yıkadım sonra kolanyanın içinde beklettm bantla yapıştırdım ama gergin olmadı tam baskı yapmadı işe yaramayacak galiba

1 Beğeni

Ben yapıştırdım canım

Doktor bir şey yapmaya gerek yok demişti ama ben yapmak istiyorum deyince tamam dene demişti.

Birde yaparken tam göbeğin ortasına küçücük bir gazlı bez koy böyle 1cm falan ki tam göbekteki o kahve rengi olan kısım banttan etkilenmesin ve yapışmasın. Ama gazlı bezin küçük olmasına dikkat et yoksa bant gergin olmuyor .

Birde hergün mutlaka bandın şeklini değiştir birgün t şeklinde diğer gün çapraz yap.
Gazlı bezide hergün yeni kesip koy ki enfeksiyon olmasın bebeklerin göbekleri çok hassas çünkü henüz kurulaşmamış tam.

Bantı her çıkardığında biraz ıslatıp öyle çıkar ben bebek yağı sürüp çıkartıyordum ki canı acımasın

İyileşince güzel haberlerinizi bekliyorum :smiling_face_with_three_hearts:

Bak bizimkide böyleydi

Şimdi ise böyle

3 Beğeni

15-20 günde bu kadar düzeldi demek hemen bende deniyorum umarım bizdede işe yarar.:pray:

1 Beğeni

Evet neredeyse o kadar sürede düzeldi ama bdn yaklaşık 1 aya yakın süre devam ettim ki bir daha çıkmasın diye.

Birde benim kız aşırı gazı olan bebekti hep

1 Beğeni

Aylık kontrole gittiğinizde söyleyebilirsiniz bizdw de vardı doktorum elma kadarda büyüyebilir endişe etme para felan basma bantlıyım felan deme kendiliğinden geçecek dedi 4 aylık olduk nerdeyse yok gibi çok az kaldı internetten araştırma yaparsanız bant yapıştırmakta tehlikeli tabiki de siz bilirsiniz fakat bağırsak sistemiyle ilgili sıkıntılar yaratıyor bant veya para

1 Beğeni

Cuma günü sünnetimiz var çocuk cerrahı yapacak ona bi göstericem muhtemelen fıtığada cerrah bakıyordur. Ayrıyeten salı gününede çocuk doktoruna randevu aldım hem kusma hemde çok kaka yaptığı için. Onada bi gösteririm ona göre bişey yaparım artık.

2 Beğeni

Hakkında hayırlısı olsun bebişin korkulacak birşey değil ama hemen hemen her bebekte görülebiliyor

1 Beğeni