Doğum sonrası ödem

Selam kızlar 6 gün önce doğum yaptım aşırı derecede ödemim var vücudumun her yerinde hemde ayaklarım davul gibi. Hamilelikte de normalde de fazla su tüketen biriyim terlik bile giyemiyorum şişkinlikten gerçekten artık sinirim bozulmaya başladı. Ödemi en hızlı nasıl atabilirim ne kadar sürede geçer bilgisi olan var mı

2 Beğeni

Merhaba canım Mucize Bebek’e hoş geldin.

Öncelikle geçmiş olsun, doğum sonrası ödeminizle ilgilenmeniz önemli. Doğum sonrası ödem oldukça yaygındır ve genellikle vücut fazla sıvıyı doğal yollarla atmaya başladıkça birkaç hafta içinde azalır. Ancak ödeminizi hafifletmek ve daha hızlı atmanız için bazı önerilerim var:

1. Bol Bol Dinlenin: Vücudunuzu dinlendirerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Mümkün olduğunca ayaklarınızı yukarı kaldırarak oturun veya yatın.
  2. Su İçmeye Devam Edin: Ironik olarak, vücuttaki ödemi atmanın yollarından biri de bol su içmektir. Su, vücuttaki fazla tuzun ve sıvının atılmasına yardımcı olur.
  3. Düşük Tuzlu Diyet: Tuz, vücutta su tutulmasına neden olabilir. Tuz alımınızı azaltarak ödemin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  4. Hafif Egzersizler: Doktorunuzun izniyle, yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bu, kan dolaşımınızı artırarak sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  5. Kompresyon Çorapları: Bu çoraplar bacaklardaki kan dolaşımını destekleyerek ödem oluşumunu azaltabilir.
  6. Masaj: Lenfatik drenaj masajı ödem atılmasına yardımcı olabilir. Uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanması en iyisidir.

Eğer ödemde düzelme olmazsa veya kötüleşirse, mutlaka bir sağlık profesyoneline danışın. Herhangi bir böbrek sorununuz, kalp rahatsızlığınız varsa veya aşırı ağrı, nefes darlığı gibi ek semptomlarınız varsa hemen doktorunuza başvurun. Ödem bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Sağlık durumunuzu ve ilerlemenizi takip etmek için düzenli doktor kontrollerine gitmek önemlidir.

1 Beğeni

@Tuanaebru aramıza hoş geldin canım :purple_heart:

Hoş buldum​:smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Selam canim hayirli olsun anali babali buyusun 6 aya tam keciyor odem bende oyle oldu şimdi hic bir sey yok

Hosbuldum canım ama 6 ay çok uzun değil mi vallahi depresyona girdim aynaya bile bakamıyorum

1 Beğeni

Yaa kotu olma gidicek 40 ginden sora kalmiyacak amma tam 6 ayda gidiyor

1 Beğeni

Her kesde farklı dır canım ,sendede 6 ay olacak diye bir şey yokki.
Dengeli beslenirsen,tuz tüketimini azaltırsan ödemin çabuk geçer ,inşallah ödemin uzun sürmez :purple_heart:

1 Beğeni

İnşallah kızlar inşallah :face_holding_back_tears::smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Ben de ayni basliktan açmıstım 10 gün kadar önce merak etme 10 gün sonra geciyor canim hareketli olmaya bol su içmeye ,tuz tüketmemeye ve ayaklarini yüksekte tutmaya caliş benimki öyle gecti ama sabırlı ol canim

1 Beğeni

Bende de oldu bol bol su içip ayaklarımı duvara uzatıp bekledim o çok iyi geldi bana

Canım valla benim 1 ay 20 günlük olduk bende bile hala ödem var kg hiç söylemiyorum bile :face_with_peeking_eye:

Günlük 2-4 lt arası su içiyorum ama yok

Bana doktor 6 ayı bulur demişti ödemlerin tamamen geçmesi

2 Beğeni

Doktora kontrole gittiğimde söyledim bi hap verdi 2 kez attım şükürler olsun ki eskisi gibi değilim :face_with_peeking_eye::grin::grin: gözle görülür şekilde azaldı ama hâlâ tamamen gitmedi en azından aynaya bakabiliyorum :joy:

Senin adına sevindim canım :blush:

1 Beğeni